Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvarell+ 5555278



*

nr 555 5278


Hans Fellenius

(1933-1990), Sverige


Akvarell+ , Gouache, Fellenius + Fare, 34x25+13x12


Hans Fellenius, svensk bildkonstnär född 1933, död 1990.

Följerätt

Ja

Utrop:

100 kr

Såld:

100 kr

Sista tid för bud online:

måndag 1 december 2008
kl 18:00:09


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
30/11 16:53:51 1      Vinnande bud



  • Konstnär/Designer

Hans Fellenius

Hans Fellenius, svensk bildkonstnär född 1933, död 1990.

Läs mer om Hans Fellenius
  • Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller fare fellenius gouache hans fellenius svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
  • 6678 Akvarell
    Erik Viktorson (f. 1912), Sverige. Signerad, dater..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 18:32
  • 6399 Akvarell
    Fredrik Frisendahl (1891-1984), Sverige. Signerad,..//
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 18:10
  • 6303 Akvarell
    Hjalmar Falk (1856-1938), Sverige. Signerad, Norrb..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 18:57
  • 6529 Akvarell
    Oidentifierad konstnär. Ej signerad, man i eka, 10..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 19:13
  • 6570 Akvarell
    Oidentifierad konstnär. Hjelmarsnäs gård, yttermåt..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 20:43
  • 6382 Akvarell
    Oidentifierad konstnär. Signerad, Themsen med Towe..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    12 jan kl 20:04




Ladda ner broschyr